דף הבית | פורומים | צור קשר | שירים


                                              בקרו אותנו בפייסבוק
 

לשיחה טלפונית עם כבוד הרב או שליחת שאלה
כל שעליכם לעשות הוא לשלוח בטופס הבא את מס' הטלפון ופרטי השאלה וכבוד הרב יחזור אלייכם בהקדם. או להתקשר למס' 0509511983
למילוי טופס מיוחד הקש כאן

ל
תרומות לבית מדרש נא לחץ כאן

 

 

יש לך שאלה
בהלכה במדע באמונה
או בכול נושא אחר?
כאן המקום לשאול!שאלות באמונה ומדע


מי ברא את אלוקים

בס"ד

שאלה:
שלום כבוד הרב האם הרב יוכל להסביר לי מי ברא את אלוקים?


תשובה:

מי ברא את אלוקים?

ישנה תופעה כואבת של יהודים שאינם שומרים תורה ומצוות בטענה שאין תשובה לשאלותיהם. אחת מהשאלות שלטענתם אין תשובה היא 'מי ברא את אלוקים'. אנסה בעז"ה להסביר מהסוף להתחלה, בראשונה נוכיח שאכן ישנה תשובה לשאלה זאת ובסיפא את התופעה של אי שמירת תורה ומצוות בעקבות שאלה מסוימת המתעוררת ליהודי.

את התשובה לשאלה מי ברא את אלוקים אסביר בסייעתא דשמיא בשני רבדים ברובד השכלי וברובד המדעי.

ברובד השכלי: האם הגיוני שאדם שיצר דבר מסוים יהיה כפוף לדבר זה?!

נסביר, נניח שאדם יצר מסכה מסוימת שמתלבשת על אפו של אדם ועוזרת לו לנשום אוויר נקי יותר. האם ניתן להגיד שאותו יוצר לא יכול לחיות בלי מסיכה זו? ואם כן אז נשאלת השאלה איך חי לפני שיצר אותה?

יוצא מדברינו שהבורא לא כפוף לדבר שברא, אחרת איך בראו אם לא היה יכול להיות לפני שיצר אותו?!

כידוע שהקב"ה ברא את העולם הזה ואחד מהדברים שברא הקב"ה הם כללי הטבע, ביניהם ניתן למצוא את הזמן, המקום (האפשרות להיות רק במקום אחד בו זמנית) ואף את החוק טבע שלכול נברא חייב להיות בורא שבראו, (הכוונה שלכול נברא בעולם אף לבעלי חיים יש מישהו שייצרו, אבא אימא או אפילו נגר ובנאי כאשר מדובר בדברים דוממים).

לכן הקב"ה שיצר חוק טבע זה שלכול נברא יש בורא לא כפוף לחוק טבע זה כיוון שהוא זה שייצרו ולכן אינו צריך מי שיברא אותו.

עוד אל לנו לשכוח שכול הידיעה המוטבעת בראשנו שלכול נברא יש בורא היא ידיעה שנולדנו לתוכה ולכן אין אנו יכולים להבין כיצד אפשר בלעדיה, (לדוג' דור המדבר לא הבין כיצד שותלים גרגיר חיטה וצומחת מזה שיבולת גדולה שממנה עושים קמח וממנו לחם, מאידך דור הכניסה לארץ לא הבין כיצד יכול לרדת לחם מן השמים. הכול תלוי ב"נתונים" שהורגלנו אליהם) אך אין זה אומר שגם הבורא שהטביע ידיעה זאת בראשנו כפוף לה. צריכים אנו להבין שישנם דברים שאינם מובנים לנו אך אין זה אומר שאינם קיימים ונכונים כמו שהתגלה היום למדע שישנם דברים לא מובנים שכלית אך הם קיימים ולא ניתנים להכחשה דוג' בשאלה מהו אור? טוען המדע שבו זמנית הוא גם חומר וגם אנרגיה דבר המעלה תמיהה על כול בר דעת שהרי שני הפכים הם, והאריך בנושא זה על חומר ואנרגיה ב"תיאוריית הקומפלמנטריות" של נילס בוהר- מגדולי הפיסיקאים בדורו של איינשטיין שהתמודד עם הקושי בתורת היחסות במשוואה בין חומר לאנרגיה שהם מהויות בעלות תכונות מנוגדות אך בכול זאת נמצאות ביחד בו זמנית. (ראה עוד בנושא "המדע מודה שלא יודע" את תשובתו של פרופ' אפרים קציר נשיא מדינת ישראל ועוד על "מכניקת הקוונטים" שהסעירה את עולם המדע והכניסתו להבנה כי לא הכול מובן)

ברובד המדעי: איינשטיין בתורת היחסות הוכיח כי הזמן הוא יחסי. אביא סקירה קצרה מאוד על תורת היחסות:  איינשטיין גילה כי הזמן נע באופן שונה במקרים מסוימים לדוג' "בפרדוקס התאומים" הסביר איינשטיין שאם ניקח שני תאומים בגיל שנה, אחד מהם נשלח לחלל ונטיס אותו במהירות הקרובה למהירות האור (קצת פחות מ-300,000 קילומטר בשניה!!!) ואילו התאום השני יישאר בכדור הארץ. לאחר עשרות שנים נחזיר את התאום לכדור הארץ ונגלה להפתעתנו כי התאום שבכדור הארץ זקן יותר מאחיו בחללית וזאת כיוון שהזמן הוא יחסי למהירות האור ונע לאט יותר ככול שהאדם קרוב יותר למהירות זאת. והוסיף איינשטיין שאם יווצר מצב תיאורטי (כיוון שחומר לעולם לא יוכל לנוע במהירות זאת) שנצליח לנוע במהירות האור ממש יתבטל לגמרי המושג זמן מכאן גם הוכיח איינשטיין כי זמן תלוי רק בחומר ולא בדבר שאינו חומרי.

לענייננו, הרי ידוע כי הקב"ה אינו חומרי אלא רוחני ולכן לא שייך בו המושג זמן כלל, בפרט כאשר הוא זה שברא את האור שבו לא שייך זמן כלל ואם הנברא (האור) אינו מוגבל בזמן הבורא (הקב"ה) יהיה מוגבל?!.

לכן השאלה מי ברא את אלוקים היא למעשה מי היה לפניו או מי יצר אותו, אך הקב"ה שהינו רוחני ולא שייך בו מושג זמן כלל לא צריך שיהיה מישהו לפניו שיברא אותו.

ועכשיו בהקשר לטענה של אי שמירת תורה ומצוות אשיב בזאת:

למעשה צריך לדעת בכול השאלות על הדת שהתשובות קיימות אך אין השאלות קשורות באם להאמין בה' יתברך או לא, בפרט כאשר ישנם כאלה שבכוונה תחילה אינם שואלים בכדי לא לקבל תשובות. זאת כיוון שגם אם אין אני מבין תשובה לשאלה מסוימת, אין הדבר מפריך את מציאות הבורא יתברך ואמיתות תורתו (שניתן להוכיח מבחינה מדעית את נכונותם, עיין בספרו של הרב נויגרשיל "מסע אל פסגת הר סיני). ישנם הרבה דברים בחיים שאין אנו יודעים את כול התשובות עליהם כמובא לעיל, אך עדיין עושים אנו אותם ומאמינים בהם כיוון שאין לאדם אפשרות להבין כול דבר. לדוג' היינו טסים במטוס אע"פ שאיננו יודעים איך הוא טס, לוקחים כדורים מהרופא ושותים אותם אע"פ שאיננו יודעים איך הם מרפאים.

הדבר החשוב ביותר לדעת, הוא שיש בורא לעולם ושתורת משה רבנו אמת ומוכחת מעל לכול ספק כנכונה. בעקבות כך צריך לדעת שישנה מחויבות לעבוד את הקב"ה גם אם ישנם מספר שאלות שעדיין לא קיבלנו עליהם תשובות ואין להציב אותם כתנאים לעבודת ה' יתברך.

אשמח לנסות ולהשיב על כול שאלה נוספת במדור "שאל את הרב" או במייל.

                                                                                                              בברכה

                                                                                                                   יהודה עובדיה

הכניסו את הברכה לביתכם
הזמנת הרצאות של כבוד הרב עד לביתכם 
ללא הוראות קבע!!!
ללא תשלום!!! 
לזיכוי הרבים בלבד!
נושאים לדוג'
"מהות שם האדם וסוד האותיות"
"סוד הצבע על פי הקבלה"
"יהדות מול נצרות ואיסלאם"
"סיפור חיי - המעבר מאתאיסט לרב ופוסק הלכות"
"הפעל וויז לחיים - כיצד לצלוח את ניסיונות דורנו"
"סוד האושר"
ועוד מאות הרצאות מרתקות...
מלאו את הטופס למטה או שלחו הודעה
למס': 0509511983
יוטיוב

דפי האתר:


  קישורים:

אתר הידברות
אתר ערכים
google
 
השיעורים והלימוד באתר

לרפואת והצלחת:
אביחי זריהן הי"ו
יחיאל בן איריס הי"ו
אוריאל יהושוע בן מרים

השיעורים והלימוד באתר

לעילוי נשמת:
פירחה בת אסתר
וויקטוריה בת שמחה ז"ל
יקוט בת עישה ז"ל
חיים בן אסתר
יהודה בן אסתר
ימנה בת חווה
רחל בת חסיבה
מעוניינים בתשמישי קדושה?
תפילין, מזוזות, מגילות ועוד במחירים מיוחדים לגולשי האתר.
לפרטים 050-9511983
                  מעוניין גם להנציח או להקדיש את הלימוד? 0509511983 

google-site-verification: google6ba8d8554e733cee.html
logo בניית אתרים