דף הבית | פורומים | צור קשר | שירים


                                              בקרו אותנו בפייסבוק
 

לשיחה טלפונית עם כבוד הרב או שליחת שאלה
כל שעליכם לעשות הוא לשלוח בטופס הבא את מס' הטלפון ופרטי השאלה וכבוד הרב יחזור אלייכם בהקדם. או להתקשר למס' 0509511983
למילוי טופס מיוחד הקש כאן

ל
תרומות לבית מדרש נא לחץ כאן

 

 

יש לך שאלה
בהלכה במדע באמונה
או בכול נושא אחר?
כאן המקום לשאול!שאלות באמונה ומדע


האם העולם נוצר מפיצוץ?

תשובה: שלום וברכה. עד לשנות השישים של המאה הנוכחית עדיין רווחה בעולם הדעה שהעולם לא נברא אלא היה קיים תמיד. חרף הקושיות הרבות על שיטה זו ובד בבד התעלמות מהם בדרכים מצחיקות שאינם מתאימות לדרך המדע, נתפסה דעה זו כנתון מדעי שכמעט ולא היה נתון למחלוקת. באחת מהשאלות שנשאלו המדענים אם העולם לעולם לא נברא, מהיכן הכול התחיל?! ענו המדענים, שאין זה שייך לתחום התעסקותם אלא לתחום אחר במדע.(שבדרך אגב גם להם אין תשובה!).

לקראת סוף שנות השישים נוצרה תפנית במדע המודרני כאשר שני מדענים אמריקנים ארנו פניזיאז ורוברט ווילסון מדדו בעזרת מכשיר רגיש גלי רדיו גלקטיים ומצאו קרינה אלקטרומגנטית חלשה מאוד המגיעה מכל כיווני החלל. (ברגע שנוצר פיצוץ ישנו פירוק של חומר ומשתחררת קרינה אלקטרומגנטית לחלל, לכן גילוי זה העיד על פיצוץ בסדר גודל קוסמולוגי גדול שהיה בעולם שהרי הקרינה הגיעה מכול כיווני החלל החיצון).

כתוספת לתגלית זאת התווספה תגלית "בריחת הגלקסיות" ע"י האסטרונום 'אדווין האבל' אשר גילה כי הכוכבים מתרחקים זה מזה והגלקסיה הולכת ומתרחבת.

תגלית זאת נתנה את החותמת על תיאוריית 'המפץ הגדול' שהרי אחת הקושיות שהייתה על תיאוריה זו היא שאם ואכן היה פיצוץ היה על הכוכבים להמשיך ולהתרחק אחד מהשני, כדומה לכדור אשר נורה מקנה. (רק שכאן בכדור הארץ הכדור ייעצר בסופו של דבר כיוון שמאבד הוא אנרגיה בחיכוכו עם האוויר אך בחלל הריק אינן כן).

מאותו הרגע כמעט ללא יוצא מהכלל החלו כל אנשי המדע 'לשנות כיוון' ולחקור תיאוריה זו עד להקמת מאיץ החלקיקים הענק בשוויץ, אשר הושקעו בו מיליארדי דולרים רבים וכעשרת אלפים עובדים והכול בכדי להבין תיאוריה זו.

כיום רובם המוחלט של המדענים צועקים ללא ספק שאכן העולם נברא יש מאין. עד כדי כך הדבר פשוט שסטיבן הוקינג כותב בספרו "קיצור תולדות הזמן" כי כאשר ראו חלק מהמדענים את התאמתה של תיאוריית 'המפץ הגדול' לתנ"ך הם ניסו להפריכה בכול דרך אך אף אחד לא הצליח!

קיצור מסקנות המדע אחרי שנות מחקר רבות והסבר על תיאוריית המפץ הגדול בקצרה: המדע הגיע למסקנה שהעולם אכן נוצר מפיצוץ אשר החל מפרץ אור אדיר אשר למעשה היה כמות אנרגיה עצומה ומרוכזת. אור זה ברגעיו הראשונים לא היה נראה לעין אדם, זאת כיוון שכל חומר בעולם בנוי מאטומים. מכיוון ששום אטום לא יכול להתקיים במצב של אנרגיה זו אשר יצרה חום עצום, היה כל החומר נמצא במצב צבירה מיוחד הנקרא 'פלסמה'. ההבדל בין ה'פלסמה' ל'אטום' הוא שהאטום נייטרלי מבחינה חשמלית והפלסמה מורכבת מחלקיקים בעלי אופי חשמלי חיובי או שלילי. בעקבות אופי מורכבותם של החלקיקים ב'פלסמה' אין האור יכול לבקוע דרכם ולכן אינו נראה (אור נבלע ברמה משתנה בכול חפץ ובמקרים מסוימים נבלע כולו וזהו הצבע השחור שאנו רואים ומכאן גם באים כל הצבעים בעולם לפי רמת היבלעותם בחומר ואין כאן המקום להאריך ד.ה) לאחר מכן החל כדור האור להתקרר בקצב מהיר וממנו התהווה החומר שבעולמנו (מעובד ע"פ דבריו של פרופסור נתן אביעזר הי"ו בספרו 'בראשית ברא').

כעת בוא ונבחן את הכתוב בתורה לעומת דברי המדע.

בספר בראשית בתחילת מעשה הבריאה כתוב "ויאמר אלוקים יהי אור ויהי אור" על איזה אור מדובר?! הרי השמש והירח נבראו רק ביום הרביעי! התשובה היא שזהו בדיוק אותו פרץ אור המדובר לעיל, שהיה בתחילת הבריאה.       

רש"י במקום מסביר: "מיום ראשון נבראו (המאורות) וברביעי צווה עליהם להתלות ברקיע וכן כל תולדות שמים וארץ נבראו ביום ראשון..." מה כוונת רש"י שהכול היה כבר ביום הראשון? לפי דברינו הדברים מסתדרים שהרי בפרץ אור הראשוני אומנם לא היה עדיין שמש וירח ולא דשאים אך הרי כל החומר היה טמון בתוך פרץ האור הראשוני ויוצא שכול הבריאה הייתה כבר ביום הראשון ובכול יום של הבריאה התהוו מפרץ האור דברים אחרים על פי בריאת העולם (עיין עוד בגמרא חגיגה יב.).

לספקנים שבינינו אלו הם דברי הזוה"ק (זוהר פרשת ויצא דף קנו, א.):

"תא חזי כד בעא קודשא בריך הוא למברי עלמין אפיק חד נהורא סתימאה, דמן ההוא נהורא נפקין ונהרין כל אינון נהורין דאתגליין. ומההוא נהורא נפקין ואתפשטו ואתעבידו שאר נהורין ואיהו עלמא עלאה. תו אתפשט האי נהורא עלאה ועבד אומנא נהורא דלא נהיר ועביד עלמא תתאה. ובגין דאיהו נהורא דלא נהיר בעי לאתקשרא לעילא בעי לאתקשרא לתתא. ובקשורא דלתתא אתקשר לאתנהרא בקשורא דלעילא והאי נהורא דלא נהיר בקשורא דלעילא אפיק כל חילין ומשריין לזינין סגיאין".

תרגום: "בא וראה. כשרצה הקדוש ברוך הוא לברוא את העולמות, הוציא אור אחד סתום, שמאותו האור יצאו והאירו כל האורות שהתגלו. ומאותו האור יצאו והתפשטו ונעשו שאר האורות שהם העולם העליון. עוד התפשט זה האור העליון, ועשה באומנות אור שאינו מאיר [כינוי לתחילת הופעת היקום המורגש] ונעשה העולם התחתון [החומרי]. ולפי שהוא אור שאינו מאיר, צריך הוא להיות קשור למעלה [לקבל הארה וקיום] וגם צריך להיות קשור למטה [במעשי בני האדם המעוררים את השפע העליון לרדת אליו ולקיים אותו]. ועל ידי הקשר שלמטה נקשר הוא להיות מואר מהקשר העליון. וזה האור שאינו מאיר, באמצעות הקשר העליון [שורשו הרוחני], הוציא את כל צבאות ומחנות פרטי כל המינים הרבים".

למעוניינים ניתן עוד לעיין ברמב"ן המסביר על "כוח היולי" הראשוני שממנו התהווה כל העולם.

חשוב לציין, אין אנו באים להסכים עם תיאוריית המפץ הגדול, אלא בכך שהעולם נברא ולא היה קיים תמיד. בנוסף מודים אנו בכך שהעולם החל מפרץ אור אדיר שממנו התהווה כל היקום. איננו מסכימים לתיארוכם השגוי ולא להרבה פרטים הנלווים לדבריהם ונובעים בדחף אחד ויחיד, לא להודות בתורה הקדושה בכדי לא להתחייב בשמירתה.

מדוע רבים נוטים לא להסכים לתיאוריה זו אע"פ שהיא די מוכחת מבחינה מדעית?! הסיבה היא שקשה להבין כיצד יכול להיווצר עולם כל כך מושלם מפיצוץ? אך לדברינו הכול מושלם שהרי אע"פ שהעולם נוצר מפיצוץ את הפיצוץ כיוונן הקב"ה.

אסביר זאת במשל, אם תגיע לחדר ותראה דף מלא בשיר עם חרוזים מדהימים ואגיד לך שקסת הדיו נשפכה ונוצר שיר זה, וודאי שלא תאמין לי ובצדק. אך אם אגיד לך שאני כתבתי את השיר תאמין לי. בוא ונתבונן, מהו ההבדל הרי בשניהם התבצעה שפיכת דיו על נייר?! התשובה היא שבמקרה הראשון שפיכת הדיו הייתה אקראית ובמקרה השני שפיכת הדיו היית מכוונת ע"י אדם בר דעת.

גם במפץ הגדול ע"פ המדע דבריהם קשים שהרי כיצד מפיצוץ יכול להיווצר עולם כה מושלם?! אך לפי שיטתנו אומנם היה פיצוץ אך פיצוץ זה היה מודרך ומכוונן ע"י ה' יתברך הכול יכול.

בברכה והערכה רבה יהודה עובדיה.


שאלות נוספות באותו נושא
המפץ הגדול היה או לא היה? תוכיח לי בבקשה שיש אלוקים האם זה נכון שיש בעולמנו חייזרים ועבמ"ים? שלום כבוד הרב מדוע החרדים לא עומדים בצפירה?

האם העולם נוצר מפיצוץ?

הכניסו את הברכה לביתכם
הזמנת הרצאות של כבוד הרב עד לביתכם 
ללא הוראות קבע!!!
ללא תשלום!!! 
לזיכוי הרבים בלבד!
נושאים לדוג'
"מהות שם האדם וסוד האותיות"
"סוד הצבע על פי הקבלה"
"יהדות מול נצרות ואיסלאם"
"סיפור חיי - המעבר מאתאיסט לרב ופוסק הלכות"
"הפעל וויז לחיים - כיצד לצלוח את ניסיונות דורנו"
"סוד האושר"
ועוד מאות הרצאות מרתקות...
מלאו את הטופס למטה או שלחו הודעה
למס': 0509511983
יוטיוב

דפי האתר:


  קישורים:

אתר הידברות
אתר ערכים
google
 
השיעורים והלימוד באתר

לרפואת והצלחת:
אביחי זריהן הי"ו
יחיאל בן איריס הי"ו
אוריאל יהושוע בן מרים

השיעורים והלימוד באתר

לעילוי נשמת:
פירחה בת אסתר
וויקטוריה בת שמחה ז"ל
יקוט בת עישה ז"ל
חיים בן אסתר
יהודה בן אסתר
ימנה בת חווה
רחל בת חסיבה
מעוניינים בתשמישי קדושה?
תפילין, מזוזות, מגילות ועוד במחירים מיוחדים לגולשי האתר.
לפרטים 050-9511983
                  מעוניין גם להנציח או להקדיש את הלימוד? 0509511983 

google-site-verification: google6ba8d8554e733cee.html
logo בניית אתרים